מעגלי שיח והקשבה במעלה אדומים

דברי הרב  של הישוב לאחר המעגל
ב"ה בין כסה לעשור תשע"ד
בית הכנסת והמועדון יכולים לשכון יחד באותו מבנה המוגדר גם באופן רשמי "בית כנסת ומרכז קהילתי כפר אדומים", ואם אין חשש שמא סמיכותם לא תגרור התנגשויות וחיכוכים בלתי נמנעים. הייתי נזכר בכך בחיוך כשהיינו לומדים דף יומי בבית הכנסת לקול צלילי ה'זומבה' הרמים שעלו מידי יום ראשון בערב מהמועדון.
הגמרא מביאה מעשה באדם שהצהיר – כששררה אהבה ביני לבין רעייתי, יכולנו לישון על חודה של חרב. אך כשלא אהבנו – אפילו מיטה עצומה של שישים אמות הייתה צרה לנו (סנהדרין ז, א, תרגום חופשי מארמית).
בפשטות, מדובר על מושגים של גודל בלבד: חוד החרב צר וזעיר בניגוד לממדים העצומים של מיטת שישים אמה. והדובר בקש להדגיש שהאהבה חשובה ומשמעותית לאין ערוך מאשר התנאים הפיזיים. אך יש במשל גם רמז נוסף – חוד החרב, מעבר למידותיו הזעירות, עלול גם לדקור. כלומר, שאם יש אהבה, מסתדרים אפילו במקום קטן, אפילו אם ההתנהגות של הזולת עלולה לעתים לתת לנו תחושה של דקירה, אמיתית או מדומה. וכמאמר שלמה המלך בספר משלי: "עַל כָּל פְּשָׁעִים תְּכַסֶּה אַהֲבָה".
בחרנו לגור ביישוב לכלל ישראל. המון אנשים טובים עם דעות שונות. זו זכות גדולה לכולנו. הקשבה, כבוד הדדי, לימוד זכות על הזולת והרבה מאוד אהבה הם התבלינים שיכולים לסייע בידנו לחיות ביחד מתוך אהבה ואחווה ושלום ורעות. הדבר תלוי בנו, בכל אחד ואחת מאתנו, ואנחנו מסוגלים לכך.
ימים שבין כסה לעשור יפים הם להאזנה ולקירוב לבבות. תחושות של חסד ורחמים שאנו מבקשים על עצמנו ועל זולתנו מנסרות בחלל העולם. זה זמן ראוי ומסוגל לפיוס, לעין טובה, לענווה, לפשטות ולישרות.
שנה טובה, גמר חתימה טובה, בשורות טובות, ישועות ונחמות.

גבריאל גולדמן