מעגל הקשבה ככוח מרפא

דרך התנסות במעגל הקשבה, בהנחיה מקצועית ובאופן מתמשך, מתאפשר תהליך מעניין וייחודי: אנו מבינים ומרגישים באופן עמוק שאכן כולנו שונים זה מזה, הן באופן שאנו חווים את המציאות והן באופן שאנו מנתחים ומפרשים אותה. ובו זמנית – וכאן הנקודה העיקרית – אנו חוזרים ונזכרים (כחוויה פנימית, לא בהכרח בצורה מודעת) במה שתמיד ידענו ונשכח מאיתנו בקצב החיים המודרניים: שכולנו חולקים את אותם הסיפורים, הרגשות והדרמות של החיים. וחשוב לא פחות – ביכולתנו לקבל, לתמוך ולהכיל את האחרים (וגם את עצמנו…) פשוט על ידי כך שנקשיב לסיפורים. ומה שנדמה כסיפורים אישיים ונפרדים, מתגלה כמארג אנושי הטרוגני – סיפור אחד ארוך עם פרקים רבים…

אנשים רבים יוצאים נפעמים ממפגש של מעגל הקשבה פשוט מכך שהקשיבו להם. כוחות הריפוי שבהקשבה ללא תגובה, חזקים ומפתיעים. סוג זה של הקשבה מאפשר לאנשים להניח במרכז המעגל סוגיות שאינן פתורות, פחדים, כעסים ותסכולים ולחשוף אותם לאור השמש. כל זאת בידיעה שפשוט יקשיבו להם ללא עצה, תיקון, שיקוף או דינאמיקה מסוג כלשהוא.

בקבוצות תמיכה וטיפול של חולים במחלות קשות, הורים שכולים, חיילים שעברו חוויות קרב קשות ועוד, מאפשר המעגל הקלה ותמיכה בדרך שונה מהמקובל, כשה-"מיכל" נבנה ע"י הקבוצה, ולא ע"י המנחה !

כוחו של המעגל, אם כך בפתיחת מרחב המאפשר מפגש אנושי בסיסי עמוק, בו משולבים הבנה וחשיבה עם כוחות הלב של קבלה וחוסר שיפוט. במרחב הזה אנו יכולים לצאת מתוך הסיפור "שלנו" ולחוות באופן עמוק את היותנו שייכים למשהו גדול מאיתנו – משהו מחזק, תומך ומכיל.

כך, דרך התנסות בשניים מתוך שלושת כוחות הנפש: החשיבה והרגש, ביכולתנו לבנות ולחזק את כוח הנפש השלישי, שמביא לביטוי מעשי את שני האחרים – כוח הרצון.