מעגל הקשבה מאפשר התפתחות וצמיחה אישית ורגשית דרך רכישת ההקשבה מהלב

מאת זוהר אלף (הלב השומע, מחזור 10)

מעגל הקשבה מאפשר התפתחות וצמיחה אישית ורגשית דרך רכישת ההקשבה מהלב: הקשבה פתוחה, מקבלת ונקייה מביקורת. ההקשבה מהלב מגדילה את יכולת ההכלה זה את זה, ויוצרת חיבורים אנושיים ממקומות של הרגש, מראיית הדמיון האנושי ודרך אמפטיה… ההקשבה מהלב מאפשרת למספר לחוש נראה, מובן ומוכל, ודרך הקשבתו לאחרים לחוש הקלה ושייכות. גם קבלת ההדהוד לסיפור שהביא מעצימה את תחושת הנראות ומביאה סיפוק ורוגע למספר. 

מעגלי הקשבה יכולים לשרת מטרות רבות, בכל מקום בו נפגשים אנשים. המעגל יכול לעזור בפתרון קונפליקטים ולהיות כלי אפקטיבי בארגונים, חברות וצוותי עבודה, לקדם שיתופי פעולה, לשפר יחסי שכנות, לקרב בין קצוות ועוד. דרך מעגל ההקשבה ניתן ליצור חיבור עמוק יותר בין אנשים – חיבור שיכול לשרת ערכים של שוויון, קבלת השונה, כבוד לזולת וחיים בחברה מעורבת. הטמעת ההקשבה בדרך המעגל – דרך הלב – תאפשר התהוות של חברה סובלנית ושוויונית יותר, חברה פחות תחרותית ו- (אמן…) פחות אלימה. 

מעגל הקשבה מאפשר גם להגיע להסכמות ולהחלטות בדרכי נועם – ההתבוננות בנושא והקשב אליו מזוויות שונות דרך עיניים שונות, רעיונות וסיפורים רבים, מאפשרת איסוף של תובנות ותחושות ויצירת תמונה מוחשית ומקיפה יותר עליו. חכמת המעגל מביאה איתה את ההסכמה ו/או ההחלטה הנכונה. 

מעגל ההקשבה הוא כלי חינוכי עצמתי שמאפשר שינוי והשפעה על ההתנהלות בכל סביבה בה הוא מתקיים. בהטמעה משמעותית של מעגלים מתרחבים יכול מעגל ההקשבה לשנות גם את פני החברה הישראלית… והעולמית.