מעגלים- מעגלי הקשבה לעובדי עיריית פ"ת- פרויקט המאה

סדנת מעגלי הקשבה במסגרת פרויקט המאה לעובדי עיריית פ"ת – תהליך ייחודי של העצמה אישית, התפתחות וצמיחה. 
ללמוד לדבר מהלב, ללא שיפוטיות וביקורת, בתמציתיות ובספונטניות.
ללמוד להקשיב מהלב ולתת מקום לכולם במעגל. זכות גדולה. מתנה נפלאה של הנהלת העירייה שרואה את העובדים שלה ואת צמיחתם כמנוף לצמיחתה שלה.

אנחנו לומדים להציב יעדים בחיים ולשרטט לעצמנו חזון. לומדים להכיר את הערכים שלנו וכיצד אנו מתנהגים על פיהם. מהו סגנון התקשורת שלנו- (אני משימתית-תומכת), חווים חוויות מרגשות, מתמודדים עם פחדים והצלחות. לומדים לנהל קונפליקטים ולתעל את שרירי החשיבה לנתיבים חיוביים.

כמי שמובילה את התהליך בארגון אני יכולה לומר באופן ברור מתוך נסיון וחוויה אישית שלי, שגדלתי, התחזקתי והתהליך הזה יצר אצלי את החשק להמשיך לצמוח ולעוף למחוזות חדשים ומאתגרים. כתבה אירית דביר מנהלת משאבי אנוש

מעגלים-מעגלי הקשבה לעובדי עיריית פ
מעגלים-מעגלי הקשבה לעובדי עיריית פ
מעגלים-מעגלי הקשבה לעובדי עיריית פ

פרוטוקול "פרויקט המאה" 

בעיריית פ"ת בשנת 2013, במסגרת תהליך כולל של הטמעת תרבות ארגונית חדשה בעיריית פ"ת שבבסיסה עומדים ערכים של שיתוף עובדים, שקיפות, עידוד יוזמה אישית, התנדבות ואווירה ארגונית מקדמת ומפתחת, יזמנו פרויקט יחודי וחדשני בשם "פרויקט המאה"."פרויקט המאה" בעיריית פ"ת הוא תהליך ארגוני, בו עובדים עוברים תהליך הכשרה בן 64 שעות במהלך 8 מפגשים, 8 שעות בכל מפגש, אחת לשבוע. 

ההכשרה היא בתחום של פיתוח מיומנויות תקשורת, פיתוח מודעות, התפתחות והעצמה אישיים. הפרויקט הוכרז כתהליך ניסיוני (פיילוט) בו 100 עובדים עד דרגת מנהל מח' בחרו להשתתף בתוכנית (ללא צורך בהמלצת מנהל).ההנחה היא כי הגשת מועמדות באופן חופשי וביוזמת העובד תיצור מוטיבציה וסקרנות להשתתף בפרויקט יחודיי זה.בנוסף ובמקביל, הוכשרו בתוכנית זו כ- 70 מנהלים בדרג בכיר (מנהלי אגפים ומנהלים). לאור הצלחת התהליך בפיילוט (פירוט התוצרים מפורט בהמשך) הכשרנו קבוצה נוספת של 100 עובדים בתהליך.

ראציונל תפיסת יוזמי הפרויקט היא כי פיתוח העובדים ברמה האישית בתהליך ש"מתחיל מבפנים ומתגלגל החוצה" ייצור טרנספורמציה בקרב העובדים בפרט, וישפיע על הקשר עם תושבי העיר בכלל. תהליך של התפתחות אישית מחזק את האינטיליגנציה הרגשית של עובדים ומנהלים, נוצרים שיתופי פעולה על בסיס אישי ומקצועי והארגון פועל במיטבו. רתימת מנהלים לתהליך – הכשרת המנהלים ושיתופם בתהליך ייצרו תמיכה בקרב המנהלים הן לתהליך שעברו בעצמם והן לתהליך שעברו העובדים שלהם. תפיסתנו היא כי יש ליצור תהליך כולל וסינרגטי של פיתוח עובדים מחד (buttom – up) ופיתוח מנהלים מאידך (top –down) ולהעביר מסר אחיד לכולם על מנת ליצור השפעה ולחולל שינוי בתרבות ארגונית בעיריית פ"ת – ארגון המונה כ- 3,000 עובדים. החזון הארגוני הוא לשתף בתהליך זה את כלל העובדים והמנהלים במהלך השנתיים הקרובות.