אינטליגנציה רגשית/ קבוצתית/ רוחנית במעגל הקשבה

האינטליגנציה הרגשית – הקשבה לעולם הרגשות

האינטליגנציה הרגשית מתייחסת למערכת היחסים של האדם עם עצמו ועם הסובבים אותו. כאשר אנו לומדים להקשיב לעולם המחשבות והרגשות שלנו, להיות העד והצופה לעולם הפנימי, מתעצמת המיומנות והמודעות של האדם לזהות, להעריך ולנהל את רגשותיו.

התרגול במעגל הקשבה מלמד אותנו להקשיב לעצמנו ולזולת ללא שיפוט וביקורת, להקשיב עד הסוף, לגלות הבנה ואמפתיה לרגשות הזולת ובדרך זו לפתח כשירות חברתית היוצרת תקשורת מקרבת ורגישות לסביבה  

שיטת מעגל ההקשבה מבוססת על הגישה הנרטיבית של סיפורי חיים, באמצעות ההקשבה לסיפורים המהדהדים כמראות בנפשו של המקשיב, עולות תובנות עמוקות על חייו ועל הדרך בה הוא רואה את הזולת.

 הסיפור מהווה גשר לעולם הרגשות, אנו לומדים דרך הכוונה של דיבור מהלב לבטא ולשתף את רגשותינו ודרך ההקשבה האמפטית להרגיש את הלב- העולם הרגשי של המספר.

האינטליגנציה הרגשית מהווה כבסיס ליחסי אנוש טובים ולחיבור רגשי נכון עם עצמנו ועם הסביבה.  

האינטליגנציה הקבוצתית- הקשבה לחוכמת המעגל

המיוחד במעגל הוא שההקשבה נעשית לא רק ע"י אדם אחד אלא ע"י מעגל שלם של אנשים המקשיבים אחד לשני. לכן בוודאי הקשבה זו יוצרת השפעה עם איכויות חדשות גם למקשיב וגם לאדם שמקשיבים לו. 

החוקר לוין (1994) מתאר את ההקשבה בקבוצה כך: "הדיאלוג הקבוצתי הינו זרימה חופשית של משמעות דרך הקבוצה, המאפשרת לקבוצה לגלות תובנות שלא היו מושגות באופן אינדיבידואלי. הליבה של הדיאלוג הקבוצתי, הינה הקשבה קולקטיבית דרך הרוח (spirit). ז"א, קבוצה של אנשים המקשיבים ( מצד אחד כל אחד עם עצמו), בפתיחות לרעיונות של האחר. לשם כך הם מרוקנים עצמם, כדי ליצור כלי מעוצב ומוחזק ע"י כוח ההקשבה הקולקטיבי. כלי זה מכיל את הרוח הקולקטיבית. חוכמה, תובנה, שינוי ופעולה מגיעים לא כתוצאה מחשיבה טובה יותר, בדיקות או אסטרטגיות. אלא משחרור העצמי, קבלה והקשבה.

 הפעולה של שחרור קולקטיבי מהעצמי, יוצר כלי גדול יותר של אפשרויות לקבל, זה רותם  כוח קולקטיבי בדרך אשר שום שיתוף אחר, אפילו בדרכים האידיאליות ביותר של יחסי אנוש לא יכולים לעשות". 

לוין מזכיר בקטע זה, פעולה מעניינת אשר הוא קורא לה, "שחרור מהעצמי". הוא טוען שכאשר פעולה זאת נעשית בצורה קולקטיבית, זה יוצר כלי גדול יותר, המוחזק ע"י כוח ההקשבה של הקבוצה. 

ארבע כוונות המעגל מנסות לכוון אותנו במידת האפשר להשתחרר מהעצמי ולפנות מקום (ליצור כלי) להקשבה לאחר.

כוח זה, מאפשר לרוח הקולקטיבית להתגלות. במילים של המעגל- הוא מאפשר לחוכמת המעגל להתגלות.

ואכן מתוך הקשבה לסיפורים סביב נושא מסוים עולה ומתגלה חוכמת המעגל, התמה המרכזית של כל מעגל שאוספת אליה את פיסות החכמה מכל סיפור וסיפור. לרגע אחד, אנחנו יוצאים מתוך הסיפור של עצמנו ונחשפים אל הסיפור הגדול - הסיפור האנושי הקולקטיבי.

מעגל הקשבה היא גם דרך של קבלת החלטות ופתרון קונפליקטים, האינטליגנציה הקבוצתית מתגלה מתוך הקשבה לאמת של המעגל לכוח של "השלישי"  מתוך תפיסה שהשלם גדול יותר מסך חלקיו. 


האינטליגנציה הרוחנית- הקשבה למה שמעבר, הקשבה לנסתר.

אינטליגנציה רוחנית הינה היכולת למצוא משמעות, יעוד וערכים בחיינו, בהקשר רחב יותר ועשיר יותר של מעשינו ופעולותינו בעולם.

היא יכולת פנימית של האדם, שבאמצעותה אנו יכולים לרפא את נפשנו, להיות שלמים ולגלות משמעות לחיים מתוך הקשבה לחוקים של היקום המבקשים להגדיל את כוח האהבה והחמלה, לחיות מתוך רצון להשפיע וליצור טוב בעולם. 

"אינטליגנציה רוחנית היא האינטליגנציה של הנשמה. הנשמה עצמה היא ערוץ התקשורת בין העולם הפנימי לחיצוני "קרל יונג

במעגל הקשבה אנו מתרחבים לתפיסה שכל אחד מאיתנו הוא חלק מהשלם ודרך התרגול של  הקשבה נדיבה נוצר מרחב המרפא המעניק תחושת שייכות, ניראות בה כל אדם יכול לחוות ולהתחבר אל מהותו  ואורו הפנימי. על כך כבר אמר הרב קוק: "בתוך כל איש דולק נר ואין נרו שלו כנר חברו ואין איש שאין לו נר ועליו לעמול ולגלותו. 


נוריה הלוי 


אינטליגנציה רגשית/ קבוצתית/ רוחנית במעגל הקשבה
אינטליגנציה רגשית/ קבוצתית/ רוחנית במעגל הקשבה
אינטליגנציה רגשית/ קבוצתית/ רוחנית במעגל הקשבה