המלצה ניר דוד

להלן כמה מילים על מעגל ההקשבה וכיצד לדעתי הוא יכול לתרום בחברת בני אדם בכלל ובקיבוץ בפרט:

לפני מספר שבועות נחשפתי לראשונה לטכניקה הקרויה "מעגל הקשבה". היה זה במסגרת ערב חברתי לבני שכבת גיל הביניים בקיבוצי – ניר דוד.

ישבנו בשתי קבוצות של כ- 20 איש, ויחד חווינו ותרגלנו את מה שקרוי "מעגל הקשבה" בהדרכת עירן ובת זוגו נורית.

כולנו חברי קיבוץ החיים עשרות שנים יחד ולכאורה מכירים איש את רעהו די טוב ולפעמים טוב מאוד. לא היה פשוט לבחור נושאים שיתאימו לסיטואציה ולהרכב האנושי.

אני יכולה לומר בוודאות, שלכל המשתתפים זו הייתה חוויה מיוחדת, שונה, ומשמעותית ממש.

עלו ונאמרו דברים אישיים - מעולם לא חשבתי שיש אפשרות שכך יחשפו חברי קיבוץ זה לזה. הקשבנו באמת אחד לשני, פתחנו את עצמנו ללא שיפוט וביקורת, שמענו דברים שלא היינו שומעים ללא מפגש זה ויצאנו בתחושה של חוויה טובה מאוד ובהתרוממות רוח.

אני חושבת שבמקומותינו, בחברה ובתרבות בהם גדלנו ועדיין חיים, הקשבה ופתיחות לאחר ולשונה היא מצרך נדיר מאוד. אנחנו רגילים להילחם על עמדות ואינטרסים אישיים או קבוצתיים ולהנעל עליהם, ובעצם איננו שומעים את האחרים. וזאת, דווקא בחברה, שהייתה פעם שיתופית לגמרי והיום פחות, אבל עדיין דברים רבים הנוגעים לחייו האישיים של כל אחד מאיתנו מוחלטים בדרך משותפת ודמוקרטית, כאשר החלטת הרוב, לעיתים מזומנות רוב מקרי או רוב אינטרסנטי, קובעת דברים בהתנהלות היום יומית ממש של הציבור כולו, שלא לשביעות רצונם של רבים.

אם היינו קשובים באמת, ו- "קונים לנו לב מבין לשמוע" כמאמר חז"ל, היו חיינו והיחד הקיבוצי שלנו נעימים ורגועים יותר, והיינו יותר, אולי הרבה יותר, שבעי רצון מהמקום ואחד מהשני.

אין לי ספק ,ששיטת מעגל ההקשבה תורמת רבות לתרבות הדיון ואולי בעיקר ליכולת להגיע להבנות והסכמות וקבלת החלטות שערות לצרכים של כולם ומתחשבות בהם.

אני חושבת שמעגל ההקשבה יכול להוות אמצעי נפלא לניהול ישיבות בדרך נעימה וגם יעילה, ולהגיע לתוצאות טובות ורצויות.

כיום, כשקיבוצים רבים שוב בתהליך של קליטה והתרחבות, יכול מעגל ההקשבה להוות אמצעי טוב להבנה ושיתוף פעולה פורה בין קבוצות האוכלוסייה השונות ולמנוע תהליך של בידול, התרחקות ומריבות בלתי פוסקות כפי שקורה בחלק מהקיבוצים.

ערך חשוב נוסף הוא האפשרות ללמוד לחיות עם החברים בקיבוץ ולא רק על יד, להגיע להכרות יותר קרובה ואיתה חברות אמיתית.

ומעבר לכל זה, זו פשוט הנאה לשבת ביחד, בהדרכה מתאימה, לשוחח ולהקשיב, ולהכיר אנשים שלא יוצא לך להכיר באמת .

אפילו במפגש שהיה לנו היו לי הפתעות נעימות.

שולה טל

ניר דוד

Tivonet